A ginzeng sztori I

Mivel a ginzenget évezredek óta használják északkelet Ázsiában, többek között Kínában, Japánban, a koreai félszigeten és Mandzsúriában. Sokat lehetne a ginzengről írni, ugyanakkor itt a körülmények miatt csak röviden ismertetjük, hogy hogyan is lett a ginzeng ilyen népszerű.

A ginzenget a XVIII. század közepén és azelőtt is “ginzengnek hívták, ugyanakkor tartalma más volt. Általánosságban, a  ginzeng a XVIII. század közepe előtt a mai vad ginzengnek felel meg, ami elszórtan a hegyekben található meg. A XVIII. Század közepén ugyanakkor a vad ginzeng szinte kihalt, mert csak szüretelték, anélkül, hogy termesztették is volna. Mivel a kereslet egyáltalán nem csökkent, ezért más alternatívát kellett találjanak. Abban az időben, az emberek figyelmüket a mezőkön termesztett ginzengek felé fordították, a vad ginzeng helyett. A XIX. századtól pedig már főleg ember termesztette a ginzenget. A cikk témája a termesztett ginzeng. 

 

Azok akik ginzenget termesztettek a XIX. században, a Kaesong kereskedők voltak. Ők ugyanakkor nem az elsők voltak akik ginzenget termesztettek, a Samnam régióban már egy ideje termesztettek ginzenget. Mindazonáltal, abban a régióban nem tudott tömegtermelés kialakulni tőkehiány miatt. Joseon valóságában a XIX. században, úgy nézett ki, hogy a Kaesong kereskedők az egyetlenek akik meg tudják oldani ezt a tőkehiányt. Azóta a Kaesong kereskedők Kaesong régióban kiépítették a ginzeng termesztéshez szükséges telkeket és Kaesong ginzeng termesztése nem csak a japán uralom alatt folytatódott, de észak korea alatt is. 

A ginzengnek sokféle neve van, mint például a Dongtae, a Hwangtae és az észak koreai. 4-6 év után takarítják be, majd egy hámozás után a napon szárítják ki őket, végül gőzölik, majd megint szárítják, ez lesz a koreai vörös ginzeng.  

Nem a friss ginzenget adták el nagyszámban a Gaesong kereskedők a XIX. században, hanem a gőzölt vörös ginzenget, Ez azért van, mert akkoriban a kínai emberek a vörös ginzenget preferálták. A Kaesong kereskedők éppen ezért nem tudtak abból vagyont csináni, hogy friss ginzenget adnak el Kína felé. 

 

A vörös ginzeng és a Joseon dinasztia

A vörös ginzenget régóta szeretik, ezért minden ember találkozott vele egyszer már életében. Világszerte elismerik minőségét. Tény, hogy a vörös ginzeng egy meghatározó stratégiai export termék a Joseon dinasztia óta. Tudtad? Fedezzük fel együtt a koreai vörös ginzeng kereskedelmének történetét! :)

A kereskedelmének története Jeongjo királlyal kezdődik. (1752-1800) Jeongjo egy olyan király volt akit nagyon érdekelt az ipar, a gazdagok privilégiumainak eltörlése és a kis- és középkereskedőknek az egyenlő esélyek biztosítása. Ezen felül sokféle intézkedést hozott, hogy a hazai keresletet növelje, ugyanakkor ezzel nem is volt igazán probléma. Ami sokkal inkább problémát okozott, az az ezüst csökkenése a kiegyenlítetlen kereskedés miatt Japánnal. 

 

Abban az időben, Joseon legfőbb export termékei a ginzeng, a selyem szál és a selyem voltak. Mivel a selyem nagyrészét Kínában gyártották, ezért a koreai kereskedők csak közvetíteni tudtak. Habár a ginzeng egy hazai kereskedlemi termék volt, csak az export 20%-káért felelt, ami nem hozott számottevő profitot. 

 

A ginzeng export Japánba, ami nagyon népszerű volt ott a három királyság időszaka óta, elkezdett csökkenni. A múltban rendelkezésre álló vad ginzeng már a kihalás szélén volt, ezért az exportot nem lehetett ilyen tempóban folytatni. Ezen felül, amikor a japán fizetőeszköz exportja nőni kezdett a ginzeng import miatt Japán korlátozásokat vezett be a ginzeng importra. 

 

Mint olyan, Joseonnak megfelelő ellenlépést kellett találnia, hogy exportálni tudjon. A stratégia amit követtek a “vörös ginzeng” névre hallgatott. Jeongjonak nem volt megfelelő a “suksam” recept, amikor a ginzenget vízben forralják. Ez az exportnak sem volt megfelelő, ezért bevezette a “vörös ginzeng” receptet, ami gőzölte inkább. Ez a mai napig használt technika.  

 

Jeongjo nem csak a receptet, de a termesztési eljárást is megváltoztatta. Ezelőtt, a ginzenget a vad ginzeng kiásásával vagy a vad ginzeng magok ültetésével termesztették. Megpróbálta a ginzeng mesterséges termesztését, egyenes talajon, hogy meginduljon a ginzeng tömegtermelés. Ezáltal a terv a ginzeng tömegtermelésére elkészült. 

Itt nem ér véget. :) Jeongjo még az export rendszert is felülvizsgálta.

 

Mi lett a vége? Abban az időben, amikor 1 ginzeng ára Joseonban 100 nyang volt, majd átváltva rizsre ez lehetett 60-80 zsák rizs. A Qing dinasztia alatt, sokkal drágábban adták-vették.  Azt tartják, hogy akkoriban egy ginzeng ára 1100 és 2300nyang közé esett. A kereskedés mértéke is megnőtt, 1797-ben, amikor a ginzeng kereskedelem megindult, mindössze 120 fontnyi ginzeng cserélt gazdát. 1823-ban ez a szám 1000 fontra, 3000-re 1827-ben és 8000-re nőtt 1832-ben. 1847-ben, a csúcson pedig 40 000 fontnyi ginzenggel kereskedtek. 

 

Tehát természetes, hogy a nemzeti kincstár meggazdagodott mióta drága termékeket adunk el nagy mennyiségben és adót is gyűjtünk, ugye? Később heungseondaewon sikeresen használta a vörös ginzeng adóját, hogy növelje a fegyverkezést. Ezért én személy szerint, Jeongjo királlyal értek egyet, aki a jövőbe tekintett. Haha, Jeongjo vörös ginzeng kereskedelme nagy szerepet játszott Joseon gazdasági stabilitásában. Érdekes volt? Következőre is hozok egy érdekes vörös ginzeng történetet.  

 

XIX. századi ginzeng kereskedelem

XIX. századi ginzeng kereskedelem

A Joseon (az utolsó királyi ház és a leghosszabban uralkodó konfuciánus királyi ház)  kormány a problémáit a vörös ginzeng kereskdelmének fellendítésével próbálta orvosolni. Más szóval, a XVIII. század második felében a koreai vörös ginzeng dominanciája volt megfigyelhető és a vörös ginzeng feldolgozási technológiája, ami a ginzeng gőzölésével és szárításával eladhatóbbá tette a ginzenget elterjedt. A daecheongi kereskedelem fizetési módszere úgy lett kitalálva, hogy a vad ginzeng hiányát mezőgazdasági eszközökkel javítsák és hogy az ezüstöt felcseréljék valamivel. Ezen felül, habár a hazai vad ginzeng a XVIII. századra igazából kihalttá vált, a japán ginzeng amit közvetlenül Cheonggukból hoztak, az amerikai ginzeng importja és a koreai ginzeng exportja csökkent. Ennek következtében, olyan helyzet alakul ki, hogy a 3 ginzenggel foglalkozó kereskedő mind a Daecheong ginzeng kereskedelme felé fordult.

 Ezért a Joseon kormány a Sampojeolmok intézkedés segítségével 1792-ben a ginzeng kereskedelmét Sahaengwon állomásra irányították. Ahelyett, hogy megnyitották volna a határok közötti kereskedelmet, az állomáson megadóztatták a kereskedelmet, hogy költségeik egy részét fedezze. Habár az újféle ginzeng kereskedelme ugyanazon szabályok szerint történt, a dobozokat nem természetes, vad ginzenggel tették tele, hanem termesztett ginzenggel. 

Ez az intézkedés a fekete piac visszaszorítására is szolgált, amik akkoriban eléggé elterjedtek. A kivetett adók ugyanakkor nagyban segítették a minisztériumok költségeit fedezni. A XIX. században a Joseon kormány növelni akarta a kereskedelmet és csökkenteni az adókat a koreai vörös ginzeng kereskedelmén. 120ról 40 000 geunre (régi koreai mértékegység) növekedett 50 évnyi kereskedés után. A rá kivetett adó ugyanakkor nem csökkent, sőt 24 000 nyangról (régi koreai fizetőeszköz) 200 000 nyangra nőtt. A Joseon kormány az 1840-es évekbe lépve az adókat a jó teljesítmény megjutalmazására használta. Ez az egy adónem a többihez képest óriási bevételeket produkált. A kereskedelemben később az irányító szerepet a katonság vette át. 



A kereskedelem volumenének növelését és az adók csökkentését célzó irányelv után a koreai vörös ginzeng kereskedelme az Uiju és a Gaesong kereskedők kezében volt. Ők a XVIII. és a XIX. században voltak meghatározóak és szorosan együtt dolgoztak. A XIX. század második felében a ginzeng kereskedelme 20 000 font körül ingadozott, ugyanakkor az adók mértéke nem csökkent a század elejéhez képest. A Joseon kormány intézkedése végül az Uiju és Gaeseong kereskedők érdekeinek megvédésével siklott félre, akik a Daecheongban folytatott kereskedelmet összekötötték a hazaival, így gyűjtve össze hatalmas vagyont maguknak. Ezért a XIX. század második felében a jamjo (潛造) and jamwol (潛越)  ginzengek kereskedelme méretében nőtt. Ahogy a koreai vörös ginzeng kereskedelmének növekedéséből látszik, a Joseon kormány saját pénzügyi céljait tudta megvalósítani az adókból. Ugyanakkor az intézkedés amit bevezettek gátolta a nemzet kereskedelmi erejét és csak az Uiju és Gaesong kereskedők  vagyonosodásához vezetett. 

 

 

A vörös ginzeng kereskedelme III

Változások 

A “Posam” (koreai vörös ginzeng amit a Joseon kormány óta elismernek) kereskedelme 120 fontról 40 000 fontra nőtt 1847-ben (Heonjong király 13. évében) és aztán 20 000-re mérséklődött 1849-ben (ezt Cheoljong király érte el) Ezután 1851-ben (Cheoljong 2. évében) megint 40 000-re ugrott, de aztán megint 20 000 körül imbolygott. Utána 4 3 éves ginzeng ára 200 000 nyang (koreai fizetőeszköz) volt.  

A koreai vörös ginzeng legnagyobb szereplői akkoriban: Yeokgwan, Gyeongsang, Mansang, és Songsang. Ők alkották a “Gyeongsang erő”-t, hiszen ezek a kereskedők elég közel álltak egymáshoz. Ugyanakkor versengtek is, hogy elnyerjék a jogot, hogy termesztett ginzenget szerezzenek Koreában, a jogot, hogy feldolgozzák és kereskedjenek vele. A folyamatban, a XIX. század első felében a “Gyeongsang erő” képviselői a kormány ellen fordultak, amiért a kormány olyan intézkedéseket vezetett be, amik súlyt helyeznek rájuk. Habár a kereskedők ezután rendelkeztek a termesztés és a feldolgozás jogával, gabonára kellett elcseréljék. A fekete piacon folytatott ügyletek éppen ezért megnőttek, nem csak a szárazföldön, de a vízen is. 

Összegzés

A posam kereskedelme segített a 18. Századi ezüst hiányon és amint kiderült, hogy a koreai vörös ginzeng az ópium ellenszere a ginzeng kereskedelme elérte csúcsát az 1840-es és 50-es években. A vörös ginzeng kereskedelme után szedett adó pedig a koreai pénzügyi rendszert erősítette, ami súlyos gyengeségekkel küzdött előtte. 

 

A vörös ginzeng kereskedelme II

Bevezető 

A Posam a vörös ginzengre utal, olyan export termék, amit a Joseon kormány (Joseon az utolsó királyi dinasztia és a leghosszabban uralkodó konfuciánus királyi ház) jóváhagyott. A mértékegysége a gyökér volt. Másik neve a “sampo” volt. A “sampo” 8 csomagnyi ginzengre utal, aminek mindegyikében 10 ginzeng van, a “posam” pedig a gőzölt és szárított ginzengre értendő, amit termesztettek. A Joseon kormány adót vetett ki a vörös ginzeng kereskedelmére, hogy finanszírozza a katonaságot, az adók rendszerét az úgy nevezett “posam” rendszer szabályozta.  

 

A koreai vörös ginzeng kereskedelme

A 18. század közepén Joseonban a vad ginzeng majdnem kihalt. Eközben a kereskedelem csökkent Waegwanban Japán és Kína közötti közvetlen kereskedelem miatt. A Japánból befolyó ezüstérmék csökkentek. A Joseon kormánynak szüksége volt bevételekre a hatalmas bürokratikus rendszerek fenntartásához. A Joseon kormány figyelme éppen ezért esett a vörös ginzengre.  

A Suwon kastély megalapítása után 1797-ben (Jeongjo király uralkodásának 21. évében), Jeongjo király olyan ötlettel állt elő, hogy amennyiben külföldi kereskedők megtelepednek, akkor joguk lehessen kereskedni. Ezt természetesen a hazai kereskedők ellenszenve fogadta, hiszen a kereskedőknek különleges jogaik voltak, ez a rendelkezés pedig felborította volna a status quot. Ugyanakkor, ettől az évtől kezdve Jeongjo elhatározta, hogy a ginzeng kereskedelem Sahaengwonon folyjon át és kiadta a “Sampo Jeolmok (蔘包節目)”-t. Ez dokumentálta a különböző ginzeng fajtákat és a ginzeng átváltását pénzre. 




삼성 괴드로 출근길 편한 부다페스트 14구역 신축 아파트

삼성 괴드로 출장을 오신분들 중 가족과 함께 오신 경우에는 보통

아이들 국제학교로 인해 2구역에 많이 거주하시지만

미취학 아이와 함께 오는 경우에는 2구역보다는

출퇴근에 편리한 14구역을 추천드립니다.

 

14구역은 영웅광장의 뒷편으로 가까운 곳에 ARKAD 쇼핑몰이 있고

그 옆에 이케아 역시 위치해 있는 곳입니다.

 

게다가 렌트비가 저렴한 편에 교통편도 나쁘지 않고

출근할때는 바로 M3 고속도로를 통해 이동하면

금방 도착하기 때문입니다.

 

그리고 이 구역에는 신축 아파트 촌 역시 위치해 있기때문에

테라스 있고 조용한 유럽생활을 즐기기에 좋습니다.

 

같은 평수에 2구역이나 5구역보다 월세가 저렴한 큰 장점과

조용하고 쇼핑몰과도 가까운 장점이 있습니다.

 

 

14구역 월세 및 매매 아파트 문의는 부다비엔비 오픈채팅방 혹은

+36 31 783 5611 로 연락주세요

 

https://open.kakao.com/o/gNI7c1X

 

#헝가리 #부다페스트 #괴드 #헝가리삼성 #괴드숙소 #괴드주택 #괴드아파트 #헝가리부동산 #헝가리아파트 #헝가리아파트구매 #괴드아파트구매 #헝가리장기출장 #헝가리주재원 #부다페스트 #eurodomb #부다페스트2구역 #부다페스트14구역 #부다페스트신축아파트